Değerli Ebeveynler ve Eğitimciler;

Ülkemizde, son günlerde maalesef çocuklara yönelik istismar haberleri sık sık gündeme gelmekte. Türkiye’yi geleceğe taşıyacak, bizim en kıymetli değerlerimiz olan çocuklarımızın korunması ve yetiştirilmesinden başta anne babalar olmak üzere toplumumuzdaki her bireyin sorumluluğu bulunmaktadır.

Özel Kızkulesi Özel Eğitim Merkezi eğitimcileri olarak bizler de sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesini referans alarak, çocuklarımızın güvenliği ve korunmasıyla ilgili üzerimize düşen görevlerin farkındalığıyla çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Bu çalışmalar doğrultusunda; özellikle son yıllarda yapılan, gerek sivil toplum kuruluşlarının gerekse uluslararası kuruluşların raporlarındaki verilerin incelenmesi, aile görüşmeleri ve kurumumuzda gerçekleştirdiğimiz eğitim çalışmalarından aldığımız sonuçlara göre, çocuğa yönelik “ihmal ve istismar” konusunda toplum olarak bilgi eksikliğimizin endişe verici düzeyde olduğu ortaya çıkmaktadır.

Yapılan bilimsel çalışmaların verilerine göre; eğitimi somutlaştırmadan sadece çocuklara yabancılarla iletişim kurmamalarını tembihlemek, kendilerini tehlikelere karşı korumayı öğrenmeleri konusunda yetersiz kalmaktadır. “Özel eğitim” alanında hizmet veren bir kurum olarak, çocuklarımızın “daha fazla savunmasız” olmaları bizleri harekete geçirdi. Bu konuyla ilgili uzman kadromuzla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda ihmal ve istismar konusunda bilgilendirici el broşürleri dağıtmakta, düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz veli eğitimlerimizde “istismar” konusuna yer vermekte, çocuklarımızla “beden mahremiyeti” üzerine eğitim çalışmaları yaparak drama etkinlikleri ile çalışmalarımızı pekiştirmekteyiz. Eğitim programlarımızın içerisinde yer alan mahremiyet eğitimleri ve drama çalışmalarıyla çocuklarımızın kendilerini istismara karşı nasıl koruyacakları öğretmekteyiz.

Unutmayın!

Çocuğa yönelik “ihmal ve istismar”ın önüne geçilmesi mümkündür. Çocukların sosyal ve ruhsal açıdan sağlıklı bireyler olarak büyümelerinde, toplumu oluşturan bireyler olarak hepimiz sorumluluğumuzu farkında olmalıyız. Hem aile hem tek tek bireyler olarak onlara değerli olduklarını ve güvende olduklarını hissettirmeliyiz.

Kurumumuz, “ihmal ve istismar” konusunda bilgi almak isteyen tüm bireylere profesyonel yardımda bulunmaya hazırdır. Konuyla ilgili tüm soru ve sorunlarınız için bizlere ulaşabilir, uzmanlarımıza sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Özel Kızkulesi Özel Eğitim Merkezi Ekibi
Adres: Aziz Mahmut Hüdai Mahallesi Halk Caddesi No:30 Kat: 2-3-4-5 Üsküdar/İSTANBUL
Telefon: 0216 334 68 69
E-Mail: kizkulesi@kizkulesiozelegitim.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*